Van egy régi mondás, hogy aki a múltat nem becsüli, annak jelene sincs és a jövőjét sem érdemli. A most induló rovatunkban az úszósport múltjából és jelenéből is szeretnénk olyan emlékezetes eseményeket bemutatni, melyek az idősebb generációnak felejthetetlen pillanatokat, szellemi felfrissülést jelentenek, a mai fiatal korosztálynak pedig tudást, új élményt nyújtanak a bemutatott filmek, részletek, jelenetek. Előzetesen csak annyit, hogy régi, klasszis versenyzőkkel, edzőkkel, sportvezetőkkel készült riportokat mutatunk be, számos fekete-fehér szalagon, de az elmúlt egy-két évtized emlékei természetesen színesben lesznek láthatóak. A korábban a TV-ben látható anyagok /Sportmúzeum, Telesport, stb./ mellett bemutatunk egyedi, nyilvánosság előtt soha nem bemutatott összefoglalókat, eseményeket, beszélgetéseket.
Múltidéző

Ezek jelentik ennek a rovatnak a kuriózumát. Feltett szándékunk, hogy a mai fiatal edzők, leendő szakemberek tudást, pótolhatatlan élményt szerezzenek, ha „élőben” látnak, hallanak régi és mai példaképeinkről. Az archív anyagok mellett felidézzük az elmúlt évtizedek edzői-oktatói konferenciák kiváló előadásait, sőt közzétesszük a régmúlt nagy edzőinek néhány szakmai anyagát, cikkét, sőt előre jelzem, hogy néhány meglepetés is éri majd az érdeklődőket.
Feltétlen számítunk az úszó és nem úszó társadalom közreműködésére, hozzászólására, megjegyzésére. Sőt, mindenkit biztatok, ha van a birtokában egy mindenkit érdeklő bármilyen archív anyag, azt küldje el számunkra, hogy közzétegyük.
Ne feledjük: „Aki a múltját nem becsüli…….”
Dr. Tóth Ákos
Múltidéző rovatvezető
A Múltidézőbe Tóth Ákos rovatvezető közreműködésével felkerült rengeteg szakcikk és videó között reméljük mindenki talált, és talál még számos hasznos tartalmat és érdekességet, mivel igazán egyedülálló archív gyűjtemény állt össze. Jelenleg újabb anyagok publikálása nem várható.
Jó böngészést kívánunk a Múltidéző Archívum eddig összegyűlt írásai és videói között!
Az ide felkerült videók a Magyar Úszó Szövetség hivatalos youtube csatornáján is elérhetők.
Szakcikkek
A jövőben a Múltidéző rovatban először régebbi, majd új szakcikkek megjelentetését tervezzük. Néhány edzőnek ismerősek lehetnek ezek a cikkek, mert Tóth Ákos szakmai alelnöksége alatt rendszeresen küldte ezeket, de akkor csak egy szűkebb körnek. Abban a reményben adjuk közre ezeket a hosszabb-rövidebb anyagokat, hogy minél több szakember és az úszósport iránt érdeklődő olvassa és saját tapasztalatát is hozzátéve gyarapítja tudását.
Tóth Ákos: „Nagy megtiszteltetés ért, amikor Csik Katalin – Csik Ferenc leánya – felkért, hogy írjak előszót a „Test és lélek harmóniájában” c. könyvéhez. Nagy örömmel vállaltam és most megosztom az olvasókkal ezt a rövid tisztelgést Csik Ferenc emléke előtt.”
Technikajavító gyakorlatok minden edző minden napos programjában szerepelnek, a fiatal versenyzők és a nemzetközi klasszisok edzéstervében is nélkülözhetetlen gyakorlatanyagot jelentenek. Az alábbi – korábban is publikált – cikk egy összefoglaló a technika javító gyakorlatok alkalmazási lehetőségéről és felsorolunk néhány gyakorlatot, melyeket az egyes úszásnemek fejlesztésében alkalmazhatunk.
Egy nagyon tanulságos, régi /1979-es/ dokumentummal ismerkedhetünk meg. Az akkori szövetségi kapitány /Dr Tóth Ákos/ az 1980-as olimpia előtt készített egy szövetségi programot, melyet az edzőkkel együtt egy versenyzőkre alkalmazott egyéni program követett. Minden olimpiai kerettag számára készült egy ilyen program, aminek alapján az edzők – szakmai autonómiájukat tiszteletben tartva – kidolgozták versenyzőik edzés- és versenyprogramját. Ezekből a dokumentumokból most Wladár Sándor – egy év múlva olimpiai bajnok – 1979-80-as felkészülési programját közöljük
Most valóban két igazi archív anyagot teszünk közzé, az egyik egy 1982-es keltezésű írás. Talán sokak számára meglepő, hogy Tóth Ákos a Sós Csaba lemondásáról szóló levelet megőrizte és most közreadja. Minden fiatal és „idősebb” úszó számára is példaértékű lehet Sós Csaba leköszönő levele, amiben érzelemdúsan leírja kötődését az úszásportághoz, edzőjéhez, úszótársaihoz. Jó lenne, ha a mai úszók is ugyanezt éreznék az úszósporttal valamint edzőjükkel szemben, és amint látjuk ez az életszemlélet biztosíték arra, hogy egy egykoron kiváló úszó, még jelenleg is a magyar úszósportban tevékenykedjen szövetségi kapitányként, úszás tanszékvezetőként.
A másik archív dokumentum egy edzésmódszertani előadás rövidített anyaga, Kiss László mesteredző tollából. Az előadás egy 1993-as TF konferencián hangzott el, de videó felvétel nem készült róla. Egy magas színvonalú szakmai összegzést olvashatunk Egerszegi Krisztina és Kovács Ágnes edzőjétől, aki előadásában szinte az edzéstervezés minden részletére kitér. Természetesen az edzésmódszertani ismeretek, edzéstervezési szempontok változtak, de főleg a fiatal korosztály számára nagyon tanulságos lehet, azaz aprólékos, minden részletre kiterjedő szakmai figyelem, amiről Kiss László említést tesz.
A moszkvai olimpiára 1979 szeptemberben kezdődött a felkészülés, Széchy Tamás a mellékelt feltételek biztosítását kérte a szövetségi kapitánytól /Tóth Ákos/. Az alábbi írásban olvashatjuk, hogy mi mindenre van szükség egy sikeres felkészüléshez.
A néhai miniszterelnök elnök Antall József levele, melyben gratulál az 1991-es Perth-i Vb-n szerepelt magyar csapatnak.
Évtizedek óta a TF-en a hallgatóknak – bármilyen szakon végezzenek – a záróvizsgát /államvizsgát/ megelőzően szakdolgozatot /diplpmamunkát/ kell készíteni és azt egy bizottság előtt megvédeni. Az alább közölt szakdolgozatot Fodor Anett rekreáció szakon végzett hallgató készítette, aki a 2017-es BP-i Világbajnokságon az úszás önkéntesek vezetője volt. Dolgozatában végigkiséri a szabályok fejlődéstörténetét a kezdetektől napjainkig.Természetesen ezt az anyagot mindig naprakészen frissíteni, kiegészíteni kell az aktuális FINA szabályváltozások megjelenésével.
A TF levelező szakedzői szak II. évf. hallgatóinak megfigyelési, mérési feladatai voltak az októberi budapesti világkupán. Ezekből adunk közre kettőt tanulmányozásra:
Szarka Imre munkája:
Gábos Vanda munkája:
Okos Ákos munkája:
További szakmai anyagok:
- Mitől olyan fontos a delfin láb?
- Egykaros hát – Junya Koga
- Áramvonalas úszás
- Florent Manadou elemzés
- A frontális ellenállás és propulzió
- Gyorsúszó lábtempós pillangó gyakorlatok
- Tehetséges korosztályos úszókkal való együttműködés, filozófiák és stratégiák edzők részére (Bill Sweenenham)
- Az X FAKTOR – Beszélgetés Dr. James Counsilman-nel
- A delfin láb
- Az egy karos hát
- A lábfej helyzete a rajtnál
- A mell láb, a Schoeman-féle pillangó technika és lehúzás a hátúszásnál
- A pillangó úszás technikája
- A helyes fejtartás hátúszás közben
Videók
2015-ben a szokásos TF konferencián két kitűnő előadást hallhattunk. Az egyik előadó Dr. Koller Ákos akkori TF rektorhelyettes volt, a másik Dr. Sós Csaba tanszékvezető, mostani szövetségi kapitány. Mindkét előadás kitűnő útmutató az edzők számára a tudományos igényű munka használatára
2015-ben rendeztük a TF-en – még a régi legendás Aulában – a 26. Úszóedzői konferenciát.Itt mutatkozott be két fiatal szakemberünk Petrov Iván utánpótlás- és Gellért Gábor nyíltvízi szövetségi kapitány. Érdemes meghallgatni őket, hogyan nyilatkoztak sportágukról, terveikről és érdemes kicsit összehasonlítani az előadásban elhangzottakat mai munkásságukkal.
Két valóban archív felvételt mutatunk be. Különösen azok számára lesz érdekes, akik a különböző úszástechnikák fejlődéstörténetével is foglalkoznak. Lenyűgöző megfigyelni, hogy az 1936-os 200 mell döntőben alapvetően különböző technikákat figyelhetünk meg.
2019. április 14-én tartottuk a 30. Úszóedzői és oktatói konferenciát. Ebben az összeállításban mutatjuk be az eddigi előadókat. Sajnos közülük Rajki Béla, Nádori László, Kiss Jenő, Széles Sándor már nincsenek közöttünk.
Nosztalgiázzunk!
Egy valóban archív videót nézhetnek az érdeklődők. Még a Kiss László-Turi György vezette Budapest Spartacus úszó szakosztály versenyzőinek képességfejlesztő /erő-hajlékonyság/ gimnasztikáját kísérhetjük figyelemmel. Fegyelmezett gyakorlatvezetés és végrehajtás és a vízben végzett világszínvonalú munka vezetett Egerszegi Krisztina, Güttler Károly sikereihez. A szakosztály hosszú éveken keresztül a magyar úszósport sikereinek meghatározója volt.
Aki ismeri Kiss Miklós mesteredző több évtizedes munkásságát, annak nem meglepő, hogy most 5 általa készített fájlt adunk közre. Fizikai, áramlástani tényeket közöl a szerző, melyek ismerete igényesebbé és elmélyültebbé teheti az úszóedzők technikáról alkotott képét és annak gyakorlati megvalósítását
Gyenge Vali olimpiai bajnokunkat 2018-ban avattuk az Úszó Hírességek Csarnoka tagjának. Az eseményen és utána is sok riport készült vele, most viszont egy nyolc évvel ezelőtti eseményt teszünk közzé. Gyenge Vali majdnem minden évben hazalátogatott Kanadából, ahol 1956 óta él. Nagy öröm és megtiszteltetés volt, hogy meglátogatta a TF Úszás Tanszékét és a barátságos beszélgetés, élménybeszámoló után átadta az általa eddig féltve őrzött szobrát dr. Sós Csaba tanszékvezetőnek. A szobor ma is megtekinthető a tanszék vezetői szoba egyik kitüntetett sarkában.
Bízunk benne, hogy a korábban megtekintett Széchy-konferencia film értékes tudást és élményt adott a nézőknek. A most honlapra kerülő film különleges helyet érdemel az Úszás Tanszék honlapján. Rendkívüli és megismételhetetlen eseményről készült egy ünnepi megemlékezés. Kiss László mesteredző 70. születésnapját ünnepeltük a TF-en, erről az eseményről mutatunk most be egy mindenki számára maradandó élményt. A világklasszis úszóktól, edzőktől elhangzott köszöntés visszatükrözi egy sikeres edző életútját, ars poétikáját. A köszöntéseket kiegészíti a két részben / edzői-kapitányi/ összeállított archív filmanyag. Fiatalnak, idősebbnek is ajánlom az összeállítás megtekintését.
2004 szeptember 13-án hunyt el Széchy Tamás, az Úszópápa, Tamás bácsi, az Öreg.
Legendás, göröngyökkel teli életútját sokan ismerik, a vele készített riportokból, cikkekből. Akik közel álltak hozzá /versenyzők, edzők, néhány vezető/ azok tudják igazán mi a „Széchy jelenség”, de még ők sem tudnának egy mélyen szántó, részletes elemzést adni színes egyéniségéről. Hatása még ma is érezhető a szakmában, emléke, munkássága mélyen beleégett egykori versenyzői személyiségébe. Lehetetlen vállalkozás lenne akár egy 500 oldalas életregénybe sűríteni a Széchy-ádákat, a történeteket, melyek ma már anekdotaként /sok valóság tartalommal/ terjednek szájról szájra. De őt elsősorban az úszósportban elért eredményeiért, a felkészítési rendszerben alkotott újításaiért, a dialektikus, racionális gondolkodásáért ismerjük el.
2014 szeptember 13-án a TF-en egy konferenciát rendeztünk és tisztelegtünk halálának tizedik évfordulóján. Reméljük, hogy a sok nyilatkozó versenyző, edző, vezető mondatai közelebb hozzák egyéniségét, személyét azoknak is, akik koruknál fogva sem ismerhették őt.
Gyermekálmok: Igaz, hogy az úszásoktatás elsődleges célja a vízbiztos úszás elsajátítása, a rendszeres testmozgásra nevelés és a mozgásélmény nyújtása, mégis minden úszásoktatónak felcsillan a szeme, ha egy kiemelkedően ügyes, „tehetséges” gyermeket lát a vízben. Bízunk benne, hogy egy ilyen gyermek és szülei is úgy gondolkodnak és az a vágyuk, hogy egyszer a gyermek- felnőtté válva – szép pályát befutva egy nagy versenyen feláll a dobogóra. A film egy gyermek elképzelt és remélt pályafutását mutatja be.
Utánpótlás gimnasztika: Két TF-es kollégám – Kovácshegyi Ferenc és Egressy János – egy nyújtó-lazító gyakorlatsort mutat be a videón. Tudjuk, hogy egy ilyen összeállítás milyen fontos szerepet tölt be a fiatal versenyzők felkészítésében, hiszen a korszerű technika kialakításának alapvető feltétele az ízületek széles mozgáshatára és az izmok lazasága. A későbbi erőfejlesztés mellett a szárazföldi felkészítés alapvető követelménye a nyújtó-lazító program alkalmazása.
Két különleges előadást hallgathatnak meg az érdeklődők. 2013-ban a TF-en volt egy nagyszabású konferencia, melyen az úszósport mesteredzői tartottak kitűnő előadásokat.
Pecsics Zsuzsa a hallgatóság elé tárta edzői ars poetikáját – különösen a fiatal edzők hallgassák nagy figyelemmel az értékes előadást.
Széles Sándorra emlékezésnek is tekinthetjük előadását. Nyomon kísérhetjük logikus gondolkodását, világos okfejtéseit és felkészítési koncepcióját. Széles Sándor mind a mai napig nagyon hiányzik Nekünk és az egész sportágnak.
Három világklasszis versenyző úszásoktatási gyakorlata – A korábbi 4 éves levelező szakedző képzésben komoly hangsúlyt kapott az oktatásmódszertan. A hallgatóknak nem csak elméletben, hanem gyakorlatban is számot kellett adni tudásukról. A rövid videó Szabó Tünde, Darnyi Tamás és Szabó József oktatási gyakorlat-vizsgájáról mutat egy pillantást. A felvétel a TF uszodában készült.
A másik két videó az akkori ifjúsági korú versenyzők gimnasztikáját, és az egykori világklasszis versenyzők erőfejlesztő tornáját mutatja be.
1996 Atlanta: Egerszegi Krisztina nagyszerű győzelemmel fejezte be pályafutását, olimpiai aranyérmet nyert a 200 m-es hátúszásban. Ez volt az ötödik győzelme 1988 és 1992 után /4 első helyezés háton, egy pedig 400 vegyesen/
Folytattuk hagyományunkat, az olimpia után két hónappal – edzőjével, Kiss Lászlóval együtt – a TF Úszás Tanszék vendége volt egy élménybeszámoló alkalmával. Az aulát zsúfolásig megtöltötték a TF hallgatók, tanárok, sőt még sok kerületi lakos is nagy érdeklődést mutatott az esemény iránt. A két főszereplő kivívta a közönség elismerését, akik hatalmas, hosszantartó tapssal köszöntek el a világklasszis úszónőtől és edzőjétől. A beszámoló végén egy saját készítésű összeállítás látható Krisztina pályafutásának állomásairól.
Virth Balázs: Kapás Boglárka felkészítése az olimpiára c. előadása a MÚSZ-TF Edzői konferenciáján hangzott el. Virth Balázs korábban a Gyurta Dánielt felkészítő team /Széles-Kovácshegyi-Virth/ tagja volt, de később csatlakozott hozzá Kapás Boglárka is. Nagyon tanulságos, hogy a korábbi mellúszó felkészítés után hogyan váltott egy szakmailag különböző felkészítési módszerre /800-1500 gyors/, az pedig egy külön konferencia előadás témáját képezheti, hogy az úszásnem váltásban /200 pillangó/ milyen szerepet kapott az edző eddigi tapasztalata.
Dr. Kováts Tímea 2016-ban elhangzott előadásában /A sportradiológia szerepe a vizes sportokban /Riói kitekintés/ közölt értékes ismereteket, a második részben /Milyen támogatást tud nyújtani a tudományos háttér az úszók felkészítésében? / konkrét, az edzők számára ma már nélkülözhetetlen eljárásokat, módszereket, vizsgálatokat ismertet, felhívja a figyelmet, hogy a korszerű felkészítésben nélkülözhetetlen egy orvosi-kutató team és az edző szakmai együttműködése.
Egressy János edzésvezetés módszertan:
A közvélemény – és gyakran a nem hozzáértő sajtó is – az úszást egy unalmas, monoton
tevékenységnek tekinti, úgy tartják, hogy az úszók emiatt hagyják abba idő előtt a versenysportot. Vitathatatlan, hogy a vízben, egy zárt közegben való mozgás leszűkíti a látóteret, kevés kommunikációs lehetőséget biztosít, /bár a legtöbb sportágnak is megvannak a monotóniával, sok erőfeszítéssel járó időszakai/, mégis van egy magyarázat, egy nyomós érv, ami hosszú időre, évekre vízben tartja a versenyzőket. Ez a tényező az edző személye, egyénisége, felkészültsége, pozitív személyiségjegyeinek különböző érvényesülése.
Az edzőképzés gyakorlatiasabb oldalának bemutatására készítettük az alábbi összeállítást, mely bemutatja, hogy az edző hogyan tud célokat kitűzni, motiválni, a feladatoknak értelmet adni, amivel a versenyzőt is érdekeltté tudja tenni a közös munkában.
A felvétel a TF uszodában, Egressy János egyetemi docens vezetésével készült.
Güttler Károly: Gimnasztikai gyakorlatsorozat az úszó felkészítésében:
Güttler Károly /kétszeres olimpiai ezüstérmes, Európa-bajnok, volt világcsúcstartó, VB ezüst és bronzérmes/ Szakdolgozata mellékleteként készítette az alábbi gyakorlatsorozatot, mely jó bizonyíték arra, hogy még egy világklasszis úszónak is szüksége van a szárazföldi speciális nyújtó-lazító gyakorlatokra.
2011-ben a TF-en rendeztük az első nemzetközi úszásoktatói konferenciát 6 külföldi és négy hazai előadóval. A következő években az északi országok szövetségei vették át a szervezést, de hamarosan érdektelenségbe fulladt a kezdeményezés. A LEN most felismerte az úszásoktatás színvonalának és szervezésének jelentőségét és már ebben az évben tervezik a program nemzetközi megújítását
Az alábbi két videó megtekintése is nagyon tanulságos. Az egyiken két olimpiai bajnokunk volt a vendégünk az 1996-os Olimpia után.
A másikon Turi György-Cseh László és id. Cseh László élménybeszámolóját láthatjátok nagyon tanulságos véleményekkel.
Egy az úszásoktatással kapcsolatos filmet teszünk most közzé a Múltidézőben:
Úszásoktatás alulnézetből:
A film készítéséhez az adta az ötletet, hogy az úszásoktatók ismerik, tudják a gyermekek reakcióit, viselkedését, haladását, az elsajátított gyakorlatokat, ismerik a szakanyagot amit tanítani kell, de eddig senki nem kérdezte meg a gyermekeket arról, hogy mi a véleményük erről az egészről. Mi az elképzelésük, hogy mi fog történni velük az uszodában, mit csinálnak az oktatók, mi a feladatuk, stb. A kérdésekre adott válaszok az oktatóknak is tanulságos lehet.
A filmet egy úszásoktatás előtt álló csoporttal, rejtett kamerával készítettük, ugyanis tapasztalatunk szerint egy látható kamera sokszor „lebénítja”, vagy éppen felfokozza a gyermekeket, ezért a végeredmény nem lehet reális.
A TF Úszás Tanszékének régi hagyománya, hogy világklasszis versenyzőket, edzőket élménybeszámolóra invitálja a TF hallgatók, munkatársak érdeklődésére. Ezek az események 3-400 fő előtt nagy sikerrel zajlottak, sokszor értékes szakmai és egyéb tapasztalatokkal. Szándékunk szerint mindegyiket megjelenítjük a „Múltidézőben”, elsőnek Gyurta Dániel 2012-es londoni olimpia utáni élménybeszámolóját közöljük.
Nagy tisztelettel és kegyelettel említem Széles Sándor értékes gondolatait, aki akkor még közöttünk volt.
A 2018 ápr. 15-i Úszás Konferencia utolsó öt előadását közöljük az alábbiakban. Danks Emese a Gyermekvédelemről, Párkány Gabriella a Belfast-i LEN versenybírói továbbképzésről tartott eladást, Szántó Dávid a 2017-es VB szervezésének hátterét világította meg, Petrov Iván a LEN TSC 2018-as terveiről, Dr Tóth Ákos egy korábban alkalmazott versenyszám elemző módszer megújításáról beszélt.
Egy sajtónyilatkozatból tudjuk, hogy Nagy József ismét külföldön vállalt állást, mivel nem volt iránta érdeklődés a hazai egyesületektől. Mindenki bízott abban, hogy folytatni tudja a Gyurta Danival Rió után megkezdett munkát. Bíztunk benne, hogy az utóbbi időben elmaradt eredmények után az általa alkalmazott edzésmódszer és technikai módosítás csak ideiglenes visszaesést jelentett, s a jövőben ismét eredményekkel bizonyíthatja szakmai tudását. Megbecsülésünk jeléül mellékeljük Nagy József 2016-ban, a MÚSZ-TF edzői konferencián elhangzott előadását, valamint 2014-ben, az Úszó Hírességek Csarnokába történt beválasztásakor mondott beszédét.
A következő – még mindig nem archív – részben szintén az április 15-i Edzői Konferencia előadásaiból közlünk hármat. Nemrégen Milák Kristóf a tehetség kategóriájába tartozott, most már világklasszis. Eddigi pályafutása /ez még a kezdet/ kitűnő mintája a tehetség kiválasztásának és gondozásának. Selmeci Attila előadásával bizonyította, mennyire fontos, hogy az edző felkészültsége, tudása, kreativitása kompatibilis legyen a versenyző képességével, tehetségével. Nagy szakmai igényességgel tartott beszámolót Milák Kristóf felkészüléséről. Plagányi Zsolt kitűnően mutatta be egy világklasszis versenyző (Cseh László) szakmai fejlődéstörténetét az ifjú úszótól egészen a 2017-es Világbajnokságig és véleményéből sejteni lehetett, hogy ennek a csodálatos pályafutásnak még nincs vége. Természetesen Cseh Lászlóval párhuzamosan bemutatta másik klasszisának /Németh Nándor/ eddigi állomásait, akit évekkel ezelőtt még csak zárójelben említett, mint leendő nagy sprintert. A 2017-es év Nándi nagy éve volt, komoly szerepe volt a gyorsváltók nagy sikerében.(A magyar úszásban régóta vártuk a sprinterek „megjelenését”.) Dr. Verrasztó Zoltán a tőle megszokott és elvárt kritikus hangvételű előadást tartott a magyar úszás fontos kérdéseiről. Nemcsak kritizált, hanem megoldásokat is javasolt. A hallgatóság kitűnően reagált gondolataira és Verrasztó doktor előadását termékeny vita követte. A jövőben követendő példa, hogy a vita nem személyeskedést, támadást, méltatlan vélemény nyilvánítást, hanem egymás véleményének tiszteletben tartását, véleménycserét és esetenként vélemény különbséget jelent.
Minden fórumon (Közgyűlés, Elnökségi, Edzőbizottsági, Régiós megbeszélések, továbbképzések, stb.) ezt a módszert kellene követni!
A Múltidéző rovatunkat a legfrissebb múlttal kezdjük, bízva abban – bár nagyon sok edző volt jelen az áprilisi úszóedzői konferencián – hogy azok is, akik nem vettek részt idén a konferencián, vagy egyszerűen csak a szakma után érdeklődnek megnézhessék az első két előadást. Természetesnek tartottuk, hogy a nyitó előadást Dr. Wladár Sándor a MÚSZ elnöke tartsa, ő ezen a konferencián debütált és adta elő a szövetség jövőbeni koncepcióját, terveit. A másik előadó Dr. Sós Csaba szövetségi kapitány, aki 2017-es évet értékelte, és nemcsak az eredményeket mutatta be, hanem egy kicsit a dolgok mögé is világított, így például beszélt a válogatott kerettagok felkészülési feltételeiről, a válogatás kérdéseiről és a nagy nemzetközi versenyeken jól szerepelt váltók összeállításának taktikájáról is.