Fábián Bettina ezüstérmével zárult a római junior Európa-bajnokság: 400 gyorson lett második a szegedi kiválóság. A magyar csapat hét medáliával (2-2-3) a hetedik helyen zárt az éremtáblán, míg a pontversenyben hatodikként végzett.
Az utolsó nap éremvárományosai közül Fábián Bettinának sikerült „nemesfémre” váltania a reményeket: 400 gyorson remek teljesítményt nyújtva lett második a törökök új szuperlánya, a 800-at és az 1500-at fölényesen megnyerő Merve Tuncel mögött. Bettina a második érmét nyerte Rómában, hiszen tagja volt az Európa-bajnok 4×200-as gyorsváltónak, míg a másik két távon „fokozatosan közelített” a dobogóhoz, a 800-on elért 5., és az 1500 4. helye után 400-on végül meglett az érem.
A többiek közül a lányok vegyesváltója állt legközelebb a dobogóhoz, ám a britek – akárcsak egy napja az ezüstért 4×100-on – lehajrázták őket az utolsó húsz méteren, ezúttal a harmadik hely volt a tét, így 57 századdal mögöttük érve célba maradt a 4. hely Molnár Dórának, Péter Virágnak, Ugrai Pannának és Nyirádi Rékának. Rékának ez volt a második ilyen helyezése a zárónapon, miután 200 háton is ugyanebben a pozícióban végzett, igaz, nem volt reális esélye a bronzra (egy másodpercnyire volt az olasz Gaetanitól).
A fiúknál a magyar specialitásoknak számító távokon megvolt a két döntős, ám ezúttal meg kellett elégedni helyezésekkel: Sárkány Zalán 5., Bujdosó Zsombor 6. lett 400 vegyesen, míg Mizsei Márk 5., Nagy Dániel pedig 8. helyen zárt 200 pillangón (utóbbin unikumként egy lengyel ikerpár, Michal és Krzysztof Chmielewski végzett az első két helyen). Illetve, tán érdemes megemlíteni, hogy a fiúk egészheti szereplését végigkísérő 9. helyek még egyszer visszaköszöntek: délelőtt a vegyesváltó maradt le eggyel a döntőről…
Összességében két arany, két ezüst és három bronz a magyar csapat mérlege – ha azt vesszük, hogy a férfi szakág legjobbja, Kós Hubert az olimpiai felkészülés miatt kihagyta az eseményt (200 vegyesen simán aranyat nyerhetett volna, de a 400 is neki állt volna májusi formája alapján), igazából nem lehet panasz a szereplésre. Ezekben a korosztályokban nincsenek olyan éremhalmozók, mint néhány éve a junior Eb-ken fejenként 3-4 aranyat nyerő Milák Kristóf és Késely Ajna, ugyanakkor a csapat erejét jól mutatja, hogy az eredményeket az elődöntős szereplésekig „lemenően” értékelő pontversenyben a hatodik helyen zárt, csupán néhány ponttal a britek és a németek mögött.
Éremtábla top 10 (arany, ezüst, bronz)
- RUS 11 9 6
- TUR 7 5 3
- POL 5 3 4
- ITA 3 1 7
- ROU 3 1 0
- GBR 2 6 4
- HUN 2 2 3
- BUL 2 0 1
- UKR 1 3 4
- BIH 2 0 1
Pontverseny
- Oroszország 871
- Olaszország 615
- Lengyelország 553
- Németország 524
- Nagy-Britannia 512
- Magyarország 502
- Törökország 449
- Ukrajna 322
- Franciaország 288
- Spanyolország 264
Nyilatkozat
Fábián Bettina:
„A helyezésnek nagyon örülök, és voltaképpen az időnek is, hiszen javítottam, bár úgy érzem, van még ebben az úszásban több is. Azért a török lány még elég messze van, viszont azt is érzékeltem, hogy a harmadik-negyedik helyről nem tudnak befogni, így nagyon elégedett vagyok a második hellyel. A váltóaranyra azért számítottunk, itt viszont csak harmadik időm volt a két török lány mögött, úgyhogy boldog vagyok, hogy sikerült az egyiket megelőznöm, és persze amiatt is, hogy ez egy felnőtt világbajnoki A-szint, azaz jövőre talán ott is bemutatkozhatok.”